Migracija je velika prednost i neophodna za opstanak Evropske unije

22.08.2014

Opstanak EU u sledećim decenijama značajno zavisi od doseljenika, jer kako pokazuje istraživanje Unverziteta u Florencu, broj stanovnika u zemljama članice EU se i dalje smanjuje tako da je migracija i te kako potrebna.

Evropska unija je nedavno predstavila istraživanje Univerziteta u Florencu koje je imalo za zadatak da istraži migraciju i njene sterotipe. Rezultati su pokazali da je migracija i te kako neophodna za opstanak Evropskije unije, čije se stanovništvo, u odnosu na protekle godine, znatno smanjilo.

Mnogi političari smatraju migraciju problemom, a ne rešenjem. Međutim, veći problem će biti 2030. godine kada će broj osoba sa više od 65 godina starosti porasti za 32 miliona, a broj onih između 25 i 40 godina starosti smanjiti za 31 milion.

“Ovo predstavlja problem u budućem demogeografskom razvoju Evropske Unije”, rekao je autor istraživanja Phillipe Fragues.

Kada populacija stari brže nego što može da je zameni radno sposobno stanovništvo, troškovi za starije mogu da nadmaše raspoložive javne i privatne resurse, preopterete se sistemi penzijske zaštite i javnih finansija i dolazi do povećanja kamata na tržištu obveznica.

“Nije tačno ukoliko neko misli da EU treba samo visoko kvalifikovane doseljenike”, dodaje Fragues.

“Migranti sa manjim obrazovanjem zapravo dobijaju sve veću važnost, jer mnogi Evropljani ne žele da rade određene poslove.”

Takođe je dokazano da migranti ne zloupotrebljavaju socijalne sisteme članica EU.

Zaključak istraživanja je da migracija predstavlja pozitivan talas za društvo Evropske unije i da ona u budućnosti ne može prosperirati bez migranata.

Evropa sve manja

Posle Drugog svetskog rata stanovništvo članica EU činilo je 14% ukupnog svetskog stanovništva, dok danas čine samo 7%.

“EU se smanjuje i trebamo se boriti protiv toga” ovim rečima je komesarka EU Cecilia Malmström komentarisala rezultate ove studije.

Kako bi se osigurao dalji razvoj, a samim tim i opstanak Evropske unije bitno je da se ljudi zapravo u nju doseljavaju. A kako bi se doseljenici osećali udobno i prihvaćenima, moramo raditi na ukidanju predrasuda o migraciji”, dodala je komesarka. 

Negativan stav prema migrantima je uglavnom baziran na stereotipima i sopstvenim osećanjima, i nikako sa prihvatljivim dokazima.

Po mišljenju komesarke Evropske Unije, Cecilie Malmström, migracija nosi više prednosti od mogućih mana, i treba je podržati u najvećoj mogućoj meri.

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava