Kako napraviti pravu šifru za Internet

28.10.2014

Kako ljudi širom sveta sve više koriste Internet uslugu, tako se povećava i broj slučajeva web kriminaliteta. Zbog toga je neophodno smisliti bezbednu šifru za svoje naloge na internetu. Evo par korisnih saveta kako izabrati “pravu šifru”.
Skoro svako od nas poseduje jedan ili više naloga na Internetu, bilo za društvene mreže, e-mail, online banking ili slično. S obzirom na to da se na našim profilima na Internetu čuvaju privatni i veoma važni podaci, treba izabrati bezbednu šifru kako bi se sprečila njihova zloupotreba.

Kada osmišljavate šifru za Vaš nalog svakako ne bi trebalo da koristite imena članova porodice, kućnih ljubimaca i slično. Ovakve šifre se mogu lako “provaliti” i onda nije čudno ukoliko neka druga osoba uđe u profil i zloupotrebi Vaše podatke. Mnoga istraživanja vezana za sigurnost na Internetu su pokazala da je u većini slučajeva razlog za hakovanje profila, zapravo “laka” šifra.

Saveti za bezbednu šifru

Evo par predloga o čemu treba voditi računa prilikom osmišljavanja šifre:

  • izmislite reč koja zapravo ne postoji ili sastavite dva pojma u jednu reč
  • ubacite poneko veliko slovo, brojeve i posebne znakove
  • važna je i dužina šife – što duža to je teža za hakovanje. Stručnjaci savetuju najmanje 8 znakova
  • menjajte Vaše šifre redovno, to jest svakih par meseci ili uradite to odmah ukoliko mislite da Vas je neko posmatrao dok ste ukucavali šifru

Izbegavati:

  • nemojte koristiti imena ili pojmove koji se na neki način mogu povezati sa Vama, kao što su imena članova porodice, kućnih ljubimaca ili mesto rođenja
  • sačuvajte šifre za sebe i ne delite ih ni sa kim
  • nemojte zapisivati šifru u sveskama ili kalendarima koje nosite svakodnevno sa sobom
  • i ne korisitite istu šifru za više naloga

Kada smislite dobru i bezbednu šifru važno je da je zapamtite. Metodom “magarećeg mosta” (“Eselsbrücke”) možete osmisliti reč ili rečenicu koja vas asocira na Vašu šifru.

Primer:

Od rečenice “Volim da čitam DijasporaTV” uzmemo sva prva slova: VdcDTV
Nakon toga ubacimo i broj ili poseban znak: VdcDTV!
S obzirom na to da ne želimo da zapamtimo 10 različitih lozinki za 10 naloga, na kraju skraćenice možete dodati dotični web servis, u našem primeru Facebook (FB) i brojku 4 (engleski “four”, slično “for” u prevodu za): VdcDTV!4FB. Ovom procedurom dobijamo novu bezbednu šifru za Internet.

Za sve one “manje kreativne” preporučujemo jedan od brojnih servisa u ovom domenu, koji će Vam pomoći u ovom prvaljenju sigurne šifre za Internet: Passwort-Generator.

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava