Beč se bori protiv alkoholizma
Grad Beč je pokrenuo pilot projekat “Alkohol 2020” u kojem učestvuje 500 osoba koje imaju problema sa alkoholizmom.
Prema istraživanjima, 5 odsto Austrijanaca je zavisno od alkohola, dok je njih 12 odsto ugroženo. To znači da u Beču živi oko 60.000 do 70.000 osoba koje imaju probleme vezane za alkohol. Preterana konzumacija alkohola izaziva mnoge fizičke i psihičke bolesti kao što su bolesti jetre, rak i depresija.
Veoma često se zavisnost od alkohola kasno otkriva. Mnogi nisu svesni da imaju problem s alkoholom ili to svesno kriju, što otežava pravovremenu dijagnozu bolesti izazvanih alkoholom, pa samim tim i njihovo lečenje.
“Alkohol 2020”
Dugo planirani projekat “Alkohol 2020” je osmišljen da se suprotstavi problemima vezanim za alkoholizam. Projekat je pokrenut od strane grada Beča, Bečkog zdravstvenog osiguranja (WGKK) i Zavoda za penzijsko osiguranje (PVA). Uvodni deo projekta, u kojem učestvuje 500 osoba, otpočeo je u oktobru i trajaće oko godinu dana, nakon čega će se evaluirati rezultati.
U okviru projekta “Alkohol 2020” koristiće se iskustva stečena u borbi protiv zavisnosti od narkotika. Specifičnost projekta je i to što će sprovoditi takozvana “multidimenzionalna dijagnostika” koja u obzir uzima ne samo zdravstvene, već i materijalne, stambene i socijalne probleme, jer upravo oni često prouzrokuju alkoholizam. “Ne pomaže ništa, kada osoba izlazi lečen iz terapije, ali se još uvek nalazi u katastrofalnoj stambenoj situaciji” istaknuo je koordinator za droge i zavisnost Michael Dressel.
Planirano je da ovaj projekat do 2020. godine bude sproveden u svakodnevnu praksu u Beču, a kasnije i u ostalim pokrajnama Austrije.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv