Novi semestar počinje danas – Studenti, srećno!
Od 1. oktobra se u amfiteatre širom Austrije vraćaju studenti jer je taj datum oficijalni početak semestra. Međutim, studenti „početnici“ se bore za svoja mesta na željenim fakultetima u Beču. Razlog za borbu su prijemni ispiti za određene smerove na kojima ima više prijava nego slobodnih mesta.
U Beču postoji široka ponuda studijskih smerova, univerziteta, akademija, visokih stručnih škola kao i privatnih univerziteta.
Povoljna cena studiranja i života, visok kvalitet življenja, sadržaji za mlade su samo neki od razloga što studenti iz svih krajeva sveta dolaze u Beč da studiraju.
Na bečkom Univerzitetu trenutno studira blizu 100.000 studenata, od kojih oko 23.000 dolaze iz inostranstva, a preko 3.000 njih sa prostora bivše Jugoslavije. Velika većina studenata sa naših prostora su na osnovnim, ali ima i onih koji su na master i doktorskim studijama. Za naše studente Beč je privlačan za studiranje, najpre, zbog blizine kuće a zatim je presudna želja za učenjem jezika, za novim društvom, samostalnošću, a ima i drugih, društvenih, ekonomskih i materijalnih razloga.
Prema statistici Univerziteta u Beču, najviše studenata dolazi iz BIH, a potom iz Srbije i Hrvatske. Među našim studentima dominira ženska populacija.
Beč među najboljih 10 gradova sveta za život mladih
2012. godine je glavni grad Austrije u jednom rankingu britanskog udruženja QS ocenjen kao peti najbolji grad sveta za studente. Ovo nije prvi put da Beč dobija priznanja kada je u pitanju kvalitet života pogotovu mladih ljudi.
Američki websajt „list25.com“ je prošle godine nagradio Beč kao najbolji grad za život mladih (Best City for young people to live in“), a tek na drugom mestu se nalazi Njujork.Više od jedne četvrtine Bečlija je mlađa od 26 godina, zato se ministarstvo za omladinu i obrazovanje (MA 13 – Jugend und Bildung) sa više od 1.000 zaposlenih brine da mladim građanima ponudi najbolje servise.
„Za projekte posvećene mladima, ulažemo blizu 40. miliona evra godišnje. Mladi u Beču znaju da mogu računati na svoj grad“ kaže ponosno bečki ministar za omladinu, obrazovanje, sport i informisanje -Kristijan Oksonič.
Na list25.com piše da je Beč grad snova i grad muzike, u kojem je mladima skoro sve na raspolaganju, bečka istorija, privreda, priroda i okolina.
Grad Beč već pet godina zaredom osvaja prvo mesto i nagradu institucije Mercer za grad sa najboljim kvalitetom života. I u ostalim kategorijama kao što su inovacija, tehnologija i dugotrajnost Beč je kao „Smart City“ na vodećem mestu.
Pravo boravka i rada za studente
Odluka da se odvažite na ovaj nimalo jednostavni korak i nastanite u novoj zemlji i gradu kako biste tu studirali donosi brojna životna iskustva.
Studenti koji poseduju studentsku vizu (Aufenthaltsbewilligung „Studium“) imaju pravo da – uz radnu dozvolu „Beschäftigungsbewilligung“ koji zahteva budući poslodavac u AMS-u – da rade maksimalno 10 sati sedmično ako je student na becelor – studijama ili na prvom delu diplomskih studija po starom sistemu (uključujući i „Vorstudienlehrgang“ tj. pripremno učenje nemačkog jezika), i maksimalno 20 sati ako je student na master studijama ili u drugom delu diplomskih studija po starom sistemu.
Naravno da poslodavac može zahtevati i radnu dozvolu za više sati, ali u ovom slučaju pozitivs odgovor nije zagarantovan. Jedino ako na AMS-u za taj posao u tom trenutku nema drugih nezaposlenih, radna dozvola će biti odobrena. U tom slučaju student mora da vodi računa da ne zapostavlja studije jer za produženje vize mora prikazati određen broj ispita.
Osobe koje su apsolvirale drugi deo studija (Studienabsolventen)ili masterske studije u Austriji i koji su pronašli zaposlenje na nivou svog obrazovanja mogu dobiti Rot-Weiss-Rot – kartu ukoliko im buduća mesečna bruto plata iznosi bar € 1903,50.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv