Bolje šanse za posao sa anonimnim prijavama
Između 25 i 40 odsto stanovnika Beča imaju migraciono poreklo, a mnogi od njih su diskriminisani kada konkurišu za novi posao. Stručna diskusija, koju je organizovao ÖAMTC, ukazala je na to da bi se uvođenjem anonimnih prijava za posao situacija znatno poboljšala.
Austrijski auto-moto klub – ÖAMTC – je 29. oktobra 2014. organizovao stručnu diskusiju na temu anonimnih prijava za posao, koje izostavljaju informacije o identitetu kandidata. Samim tim se u prvi plan se stavljaju stručne kvalifikacije kandidata, a ne njihov identitet, poreklo, pol i slično. Na ovaj način firme odlučuju koga će zvati na razgovor na osnovu stručnosti, a ne porekla. Eksperti se uglavnom slažu da bi uvođenje anonimnih prijava znatno doprinelo smanjivanju diskriminacije kojom su osobe sa migracionim poreklom često izložene kada apliciraju za posao.
Lični identitet – prepreka ka poslu
Prema prošlogodišnjem istraživanju, koje je obuhvatilo 2.142 aplikacija za posao, preduzeća uzimaju u obzir poreklo kandidata pre nego što ih pozivaju na intervju. Primera radi, procenat Austrijanaca koje preduzeća pozivaju na razgovor je 38,1 odsto, dok je procenat Nigerijaca svega 17,6 odsto. U Beču, 34,8 odsto kandidata srpskog porekla su dobili poziv za razgovor, dok je taj broj na nivou cele Austrije bio svega 22,7 odsto.
Međutim, dosadašnja iskustva sa anonimnim prijavama nisu sasvim pozitivna, posebno za poslodavce. Gerlinde Buchsbaum iz bečkog AMS-a navela je da anonimne prijave zahtevaju previše vremena za obradu i da zbog toga nisu ekonomski isplative.
Rekordna nezaposlenost u Austriji
Prema najnovijim podacima, čak 8,1 odsto građana Austrije u oktobru ove godine nije imalo posao, što je najveći procenat nezaposlenosti za ovaj mesec još od 1945. godine. Stopa nezaposlenosti je najviše porasla u Beču, i to za 15,2 odsto, dok je u Burgenlandu nezaposlenost porasla za “samo” 3,5 odsto. Osim toga, vremenski period koji se potroši za pronalaženje novog posla takođe se produžio. U proseku, nezapsosleni traže posao čak 107 dana duže nego što su to činili prošle godine. Najproblematičnija branša, kao i prethodnih godina, je građevinarstvo, a najviše problema prilikom traženja novog posla ima omladina i starije osobe.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv