Naučno predavanje „Srbi u Beču" i njihova muzika“

20.05.2015

U okviru ciklusa manifestacija pod imenom „Bečki prozori“, koja ima za cilj da doprinese popularizovanju saznanja o austrijsko-srpskim odnosima, Srpski kulturni forum organizuje kulturno veče koje nosi naziv „Srbi u Beču”. Ovoga puta tema je muzička povezanost između Srbije i Beča.
Cilj petogodišnjeg ciklusa manifestacija pod imenom „Bečki prozori“ je da doprinese popularizovanju saznanja o austrijsko-srpskim odnosima. Želja organizatora je da se putem reči, muzike i slike predstave raznolikost, obim i značaj veza koje su vekovima spajale, i još uvek spajaju Beč i srpsku kulturu.
Četvrto veče nosi naziv „Srbi u Beču” i posvećeno je muzičkoj povezanosti između Srbije i Beča. Obuhvatiće predavanja posvećena saradnji muzičkih stvaralaca Austrije i Srbije u periodu od 19. veka do danas, kao i muzici u 19. i 20. veku.
Veče će biti obogaćeno muzičkim komadima iz tog perioda u izvođenju muzičara iz Srbije, koji danas žive i rade u Beču.
Predavanje će biti dvojezično. Ulaz je slobodan.
Četvrtak, 21. maj 2015. u 19.30h
Festsaal Amtshaus
Rudolfsheim Fünfhaus
Rosinagasse 4, 1150 Wien

Predavači:

  • Prof. Dr. Tatjana Marković – muzikolog Univerzitet za muziku i izvodjačke umetnosti, Beč
  • Prof. Dr. Ira Prodanov Krajišnik – muzikolog Akademija umetnosti, Univerzitet Novi Sad
  • Dr. Thomas Aigner – direktor Musiksammlung-a Skupštinska bibiloteka grada Beča
  • Mag Gordana Ilić Marković – slavista Institut za slavistiku, Univerzitet Beč

Posle velikih seoba u Habzburšku monarhiju u 17. i 18. veku, većina Srba je i tokom sledećih stoleća živela van svoje zemlje. Beč je bio jedan od najznačajnijih centara srpske kulture i upravo zahvaljujući aktivnostima dijaspore iz habzburške prestonice u 19. veku, koje su obuhvatale kako štampanje časopisa i književnih dela na reformisanom srpskom jeziku, tako i partitura, kao i nastupe pojedinačnih muzičara i različitih ansambala, formirao se srpski muzički romantizam, koji se potom negovao i u samoj Srbiji.
S obzirom na činjenicu da je većina Srba živela van zemlje, jedna od osnovnih strategija za uspostavljanje jedinstvenog kulturnog nacionalnog prostora bilo je umrežavanje institucija i pojedinaca, koji su živeli u Srbiji i van nje.
Shodno tome, sam pojam „srpska muzika“ obuhvata kako dela srpskih i inostranih muzičara aktivnih u samoj Srbiji, tako i kompozitora koji su živeli i radili van zemlje.
Proces umrežavanja je podrazumevao višestruku komunikaciju: srpski muzičari iz Vojvodine i drugih krajeva Habzburške monarhije, kao i iz same Srbije, kasnije i cele Jugoslavije, školovali su se u Beču, počev od prvog profesionalnog kompozitora, Kornelija Stankovića pa do savremenih poput Karla Krombholca, pojedini su ostvarili veoma značajnu karijeru (Dragomir Krančević i Petar Stojanović u 19. veku i prvoj polovini 20. v. ili primadona Olivera Miljković i pijanistkinja Nataša Veljković u drugoj polovini 20. v.).
Pored toga, bečki muzičari su se za svoja dela inspirisali srpskim narodnim melodijama i sarađivali su sa muzičarima iz Srbije. Najistaknutiji predstavnik je Johann Strauss Mlađi.
Danas su Srbi, kao predstavnici najbrojnije manjine u Austriji, takođe veoma prisutni i veoma zapaženi na bečkoj muzičkoj sceni, što podrazumeva klasičnu i popularnu muziku.
Organizator: Srpski kulturni forum

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava