Decenija uspešnog rada
Magistratsko odeljenje grada Beča za integraciju i raznolikost (MA 17) je proslavilo 10 godina postojanja i uspešnog rada. „Raznolikost kao normalnost“ i „od kraja u centar“ su bile ključne i merodavne ideje za osnivanje ovog bečkog magistratskog odelenja.
Sa ciljem da se integracija i raznolikost kao veoma važne teme budućnosti ostvare i sprovedu i u samoj upravi grada Beča, 1. jula 2004 osnovano je magistratsko odeljenje MA 17. Fokus rada MA 17 je da se, umesto novih zakona za migrante, zapravo radi na poboljšanju interkulturalnog života u Beču. Ovo dovodi i do ključne uloge MA17 – da se sve Bečlije, bez obzira na njihovo poreklo, ponosom žive u multikulturalnom i raznolikom bečkom društvu. Bečko magistratsko odeljenje MA 17 se sastoji od 64 službenika iz 18 različitih zemalja, koji govore 21 jezik.
Prva gradska institucija ove vrste u Austriji
Osnivanjem MA 17 u Beču formirana je ujedno i prva gradska institucija ove vrste u Austriji. Tokom proteklih 10 godina osnivana su odeljenja u svim austrijskim pokrajinama kao i sličnih na državnom nivou. Osnivanje posebnog odeljenja za integraciju i raznolikost nije došlo tek tako, već predstavlja deo razvoja integracione politike i rada grada Beča.
1992. godine za vreme mandata tadašnjeg gradonačelnika Helmuta Zilk-a osnovan je Bečki integracioni fond (Wiener Integrationsfonds). 1996.godine uvedena je i nova politička funkcija – bečki ministar za integraciju. Prva političarka na ovoj funkciji bila je Mag. Renate Brauner, koja je danas zamenica gradonačelnika i gradska ministarka za finansije, privrednu politiku i Wiener Stadtwerke kao i predsednica bečkog biroa Socijaldemokratskih žena (Wiener SPÖ-Frauen). Glavna težišta rada u ovom periodu su bila: kursevi nemačkog jezika, savetovanje i rešavanje konflikata između komšija kao i rad na temu integracije i raznolikosti.
U 2002. godini objavljeno je naučno istraživanje koje je činilo osnovnu bazu novog razvojnog procesa u oblasti integracije i raznolikosti. Nove tendencije i saznanja dovela su do ukidanje Bečkog integracionog fonda i osnivanja magistratskog odeljenja za integraciju i raznolikost – MA17 (2004).
U 10 godina postojanja ovo magistratsko odelenje osvojio je 9 nagrada u Austriji ali i van njenih granica. MA 17 je takođe uspelo da inicira i sprovede brojne projekte:
2005/2006:
• „Mama uči nemački“ (Mama lernt Deutsch) – kursevi nemačkog jezika u kojem je od 2008. godine učestvovalo više od 7.500 majki
• Kursevi nemačkog jezika kao i kursevi za orijentaciju posvećeni omladini između 15 i 25 godina starosti koji su se tek doselili u Austriju
• Obrazovanje roditelja – seminari za roditelje.(u 2013. godini 1.800 učesnika)
• „Početna pratnja za azilante“: Program savetovanja i podrške za osobe koje su tek dobile pozitivno rešenje o azilu
• „Perspektive“: Savetovalište za nostrifikaciju i najbolje korišćenje kvalifikacija stečenih u inostranstvu
• „Svakako više“ (Sowieso mehr): letnji kursevi nemačkog jezika sa poslepodnevnim aktivnostvima za decu. (svakog leta učestvuje više od 1.000 dece)
2008: Program „Start Wien“
U 2008. godini uveden je novi sveobuhvatan program za pratnju novih doseljenika u Beč. Ovaj servis obuhvata „početno savetovanje“ (Start coaching) na 25 jezika koji počinje odmah posle dobijanja dozvole boravka. Ovaj projekat sačinjava i „Bečki obrazovani pasoš“ (Wiener Bildungspass) sa vaučerom za kurs nemačkog jezika. U okviru početnog savetovanja novi doseljenici takođe dobijaju mesto na jednom od brojnih kurseva nemačkog jezika u Beču kao i odgovore na „prva“ važna pitanja. Pored toga ponuda obuhvata i brojna informativna predavanja na brojnim maternjim jezicima u devet oblasti: zdravstveni sistem, obrazovanje, tržište rada/posao, priznavanje kvalifikacije i slično. U proteklih 5 godina više od 38.000 osoba je pohađalo predavanja iz bar jedne navedene oblasti.
2010: Bečki ekran za integraciju i raznolikost
Bečka gradska uprva objavljuje svake druge godine izveštaj o razvoju i stanju integracije i raznolikosti.Zahvaljujući ovom istraživanju mogu se i tačno posmatrati i analizirati vremenske promene, takođe čini bazu za objektivnu diskusiji o dostignutim uspesima ili i o potrebnim stvarima za ubuduće.
Wiener Charta
Bečka povelja (Wiener Charta) je projekat osnovan 2012. godine od strane bečkog gradonačelnika Dr. Michaela Häupla, zamenice gradonačelnika Mag.a Marie Vassilakou i bečke ministarke Sandre Frauenberger. Cilj ovog projekta je produbljivanje dijaloga između Bečlija na teme svakodnevnog života u Beču. Zajedničkim razgovorima i diskusijama stanovnika Beča se želi poboljšati i učvrstiti harmoničan suživot u Beču i ujedno ovaj projekat daje prostor za raspravljanje o temema koje se tiču svih sugrađana. Rezultati ovog projekta se tekstualno objavljuju na sajtu Wiener Charta i već je održano 651 charta-razgovora na kojima je učestvovalo 8.500 građana i 325 organizacija.
Svakodnevne aktivnosti MA 17
U svakodnevne aktivnosti MA 17 spadaju i seminari i doškolovavanje zaposlenih unutar gradske uprave. Jedan od projekata bio je i „Svet je u Beču kao kod kuće“ (Die Welt ist in Wien zu Hause) u sklopu kojeg su zaposleni u upravi grada Beča posetili džamije i druge svete hramove brojnih veroispovesti.
MA 17 je u uskom kontaktu sa zajednicima migranata u Beču koje savetuje i upućuje u važne organizacije i institucije kako bi one imale što bolju koperaciju i komunikaciju sa njima ali i radi dobrog dijaloga i međusobnih susreta svih Bečlija. Kako bi se svakodnevno u svakom segmentu radilo na poboljšanju integracije i raznolikosti, MA 17 veoma aktivno sarađuje i razmenjuje iskustva sa ostalim gradovima i pokrajinama u Austriji kao sa nadležnim organima i institucijama na državnom ali i internacionalnom nivou.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv