U Beču se dugo čeka na austrijsko državljanstvo

19.05.2015

Gradska revizorska institucija je kritikovala Magistratsko odeljenje MA 35, koje je nadležno za pitanja boravka i boravišnih viza i dodeljivanje austrijskog državljanstva, zbog velikog broja nezavršenih predmeta. Neki i do 5 godina čekaju na državljanstvo. Gradska vlada je u međuvremena obećala da će se stanje popraviti.
Dugi postupci, veliki broj otvorenih predmeta, preopterećen personal: Gradska revizorska institucija, koja je kontrolisala rad odeljenja MA 35 u periodu od 2008. do 2013. godine, nije imala baš najbolje mišljenje o ovom magistratskom odeljenju koje je nadležno za pitanja boravka i boravišnih viza i dodelu austrijskog državljanstva.

Državljanstvo: Samo polovina postupaka okončana u roku

Pokazalo se da je situacija zaista problematična kad je reč o dužini trajanja postupka za dodeljivanje državljanstva: Utvrđeno je da je u proseku samo polovina (49,7%) od preko 16.000 postupaka okončana u zakonski predviđenom roku od šest meseci. Čitavih 17,7% traju između jedne i dve godine, dok 12,9% postupaka traje između dve i pet godina. Kao razlozi se navode „nedovoljna kooperativnost stranaka“ (kad, recimo, ne donosu potrebne papire ili se ne pridržavaju rokova), odnosno nedovoljno znanje nemačkog jezika kao i čekanje na rezultate provera drugih organa vlasti.
Mnogo brže se, međutim, završavaju postupci oko izdavanja boravišnih dozvola. „Konstatovano je da je najveći broj postupaka (u proseku 93%) okončan u zakonski predviđenom roku od šest meseci“, kaže se u izveštaju Revizorske institucije.
Međutim, u kontrolisanom periodu MA 35 je imala problema sa velikim brojem nerešenih predmeta. Krajem maja 2014. njihov broj je iznosio oko 40.000 slučajeva.
Otuda nije nikakvo čudo što su zaposleni u MA 35 u značajnoj meri preopterećeni poslom, tako da su, kao što su kontrolori konstatovali, češće bili na bolovanju nego što je to uobičajeno u Magistratu.

„Zaostale predmete rešiti do kraja godine“

Nadležni u gradskim institucijama i nemaju nameru da ulepšavaju izveštaj. Verner Sedlak, koji je od marta 2014. godine na čelu MA 35, naglašava da je u međuvremenu došlo do određenih promena odnosno da se radi na njima.
Tako je, recimo, došlo do novog sažimanja radnih zadataka. Stoga je već sredinom 2014. godine osnovan novi centar za sve građane Evropske unije.
„Do kraja godine planiramo da rešimo sve predmete u ovoj oblasti“, kaže Sedlak.
U tu svrhu biće zaposleni i novi radnici. Osim toga, od jeseni bi trebalo da radi i posebni servis za prvi kontakt sa ljudima iz trećih zemalja, odnosno zemalja koje nisu članice Evropske unije.

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava