Beč – poželjna studentska destinacija
,,Od 92.000 studenata Univerziteta u Beču skoro 23.000 njih, dolazi iz inostranstva.” – piše na oficijelnoj Facebook stranici Univerziteta. Blizu 3.000 studenata su iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Crne Gore, a njihov broj se svakog dana uvećava. Uglavnom, počinju sa Bačelor (osnovnim) studijama, ali postoji i veliki broj studenata na Master i Phd (doktorskim) studijama.
Po statistici (prikazanoj tabeli) Univerziteta u Beču od letnjeg semestra 2013. godine, najbrojniji su studenti iz BiH, a zatim iz Srbije i Hrvatske. Interesantan podatak jeste da dominira ženska populacija među našim studentima.
Zašto mladi Srbi odlaze na studije u inostranstvo?
Kako bi došlo do društvenog napretka, svaka individua treba da radi na sebi. Mladi su svakako početna tačka, posebno studenti koji će u budućnosti postati stručnjaci i lideri tog društva. Nije samo dobro, već i poželjno i potrebno da srpski studenti dolaze na studije ili usavršavanje u inostranstvo. Beč je jedna od najomiljenijih destinacija studenata iz celog sveta pa i naravno studenata iz Srbije.Oni u Beču upoznaju jedan novi, bolji sistem, nove (naučne) pristupe, otkrivaju lepotu različitih kultura, vežbaju strane jezike.
Najbolja podrška studentima na tom putu je pomoć u vidu stipendija. Republika Srbija to i čini tj. – Ministarstvo za omladinu i sport stipendira svake godine više od 10 000 studenata. Oni moraju ispuniti potrebne uslove za apliciranje na konkurs za stipendiranje: pored srpskog državljanstva, visoke prosečne ocene, neophodno je da kandidat ima status studenta Univerziteta u Beogradu! To zapravo znači da je stipendija dostupna samo onima koji bi nastavili studije (Master ili Phd) u inostranstvu.
Fond za mlade talente
Ministarstvo omladine i sporta Srbije, u čijem sastavu se nalazi Fond za mlade talente, je od svog osnivanja 2008. godine do danas nagradio i stipendirao više od 10 800 srednjoškolaca i studenata sa preko 2,8 milijardi dinara. Kroz aktivnosti i konkurse Fonda stipendirano je više od 1.500 studenata koji su svoje studije nastavili na prestižnim univerzitetima u inostranstvu, a za te namene je utrošeno više od 1.2 milijarde dinara. Izvor
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv