Prevare na internetu: Kako bezbednije kupovati preko Interneta

07.12.2014

Austrijska kriminalistička služba upozorava građane da se čuvaju prevara i savetuje kako bezbednije kupovati preko Interneta.

Prema podacima “Statistik Austria”, tokom 2014. godine čak 54 odsto Austrijanaca je kupovalo putem Interneta. Ova vrste kupovine je udobnija i vrlo često povoljnija od kupovine u prodavnicama. Međutim, upravo ovde vreba velika opasnost! Prevaranti su tokom predbožićnog perioda najaktivniji, jer znatno veći broj osoba naručuje božićne poklone na Internetu.

Ovo je prilika za prevarante da se tokom decembra dodatno aktiviraju i nažalost uspevaju da dođu do joü većeg broja žrtvi.

Claus Kahn iz Austrijske kriminalističke službe (Bundeskriminalamt) objašnjava da je za veliki priliv kupaca na Internetu kriva pre svega “lažna” povoljna cena proizvoda.
“Cena je ponekad toliko povoljna, da kupci nisu u mogućnosti da racionalno razmišljaju. Međutim, budite sigurni da Vam na Internetu niko ništa neće pokloniti”. – upozorava Kahn.

Scenario eventualne prevare

Kupac na Internetu vidi ponudu koja je toliko primamljiva da je jednostavno ne može propustiti. Zatim naruči proizvod na dotičnoj stranici, posle čega sledi upisivanje bankovnih podataka. Epilog cele akcije je da prevaranti skinu novac sa bankovnog računa, a kupac nikad ne dobije taj “famozno povoljni proizvod”.

Prevare se najčešće dešavaju u sektoru online prodavnica ali sve češće i u uslužnom sektoru, kao što su čišćenje ili transport. Na Internetu prevaranti ponude neverovatno povoljnu cenu za neku usluge, a posle odrađenog posla “zbog novonastalih komplikacija” se naplaćuju dodatni troškovi.

Saveti Austrijske kriminalističke službe

Kako bi zaštitila građane od prevara putem Interneta, Austrijska kriminalistička služba savetuje kako se sačuvati od krađe novca i podataka i kako prepoznati pouzdanog onlina prodavača.

Najbezbedniji način plaćanja naručene robe je tek posle njenog primanja (Nachnahme). Iako malo skuplji, ovaj način plaćanja je siguran zbog toga što proizvod koji ste naručili na Internetu plaćate tek posle prijema robe.

Osim toga, važno je izabrati pouzdanog prodavača. Ukoliko po prvi kupujete na nekoj stranici, obavezno pogledajte Impressum, koji mora da sadrži sve podatke o preduzeću (ime, adresa, identifikacioni broj – UID-Nummer, itd). Internet stranica ili onlajn prodavnica mora da sadrži deo gde su jasno definisani uslovi poslovanja. Na zvaničnim stranicama www.europakonsument.ati www.guetezeichen.at možete saznati koji su online prodavači pouzdani, a koji ne.

 

PROČITAJTE I NAJNOVIJE VESTI – NASLOVNA OVDE

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava