Bečki štandovi s kobasicama na UNESCO-voj listi nematerijalnih kulturnih dobara

22.07.2024

Bečki valcer kao i bečka kultura kafana nalaze se na UNESCO-voj listi nematerijalnih kulturnih dobara. Cilj Grada Beča je popisu dodati još jednu instituciju – bečki štand s kobasicama.

Foto © Wien Tourismus / Paul Bauer

23Kultura bečkih kafana, bečki ugostiteljski objekti koji nude svoje mlado vino (Heuriger) i bečki valcer već uživaju status nematerijalnih kulturnih dobara, a nedavno se pojavila inicijativa udruženja vlasnika bečkih štandova s kobasicama za uključivanjem poznate gastronomske ponude na UNCESCO-vu listu. Inicijativu podržavaju i bečki gradonačelnik Mihael Ludvig (Michael Ludwig) i predsednik Bečke privredne komore Valter Ruk (Walter Ruck).

Kako su oni izjavili, bečki štandovi s kobasicama (Würstelstand) deo su identiteta i istorije austrijske metropole. Štandovi su mesta susreta koja povezuju pripadnike svih društvenih slojeva i jačaju zajednicu u samom gradu. Bečki štand s kobasicama svojevrsna je institucija – bilo za ljude koji se vraćaju iz opere ili za one koji trebaju nešto pojesti – štand s kobasicama nezaobilazno je mesto u svakodnevici Bečlija, a rado ga posećuju i turisti. Štandovi s kobasicama, ističe bečki gradonačelnik Michael Ludwig, ambasadori su jedinstvene bečke kulture.

Bečki štandovi s kobasicama svoje poreklo vuku od mobilnih kuhinja i prodajnih štandova iz vremena Austrougarske. Cilj tih štandova bio je osigurati sredstva za život ratnim invalidima. Grad Beč  je fiksne štandove s kobasicama dopustio tek 1969. godine, a najstariji štand s kobasicama „Leo“ otvoren je 1928. godine i nalazi se u 19. gradskom okrugu Dobling.

© Wien Tourismus / Paul Bauer

Neizostavan deo štandova je i žargon koji se razvio na ovim mestima i tipičan humor kao i, naravno, prodavači. U svojoj dugoj istoriji štand s kobasicama našao je svoje mesto kako u književnosti tako i u pop-kulturi.

Sve su to razlozi zbog kojih će udruženje vlasnika bečkih štandova s kobasicama pokušati učiniti ono što su bečka kultura kafana (2011.), bečki valcer (2017.) i bečki ugostiteljski objekti s vlastitim vinom u ponudi (2019.) već uspeli, pa će uskoro podneti i službeni zahtev za uvrštavanjem štandova na austrijski popis nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.

 

PROČITAJTE I NAJNOVIJE VESTI – NASLOVNA OVDE

 

 

PROČITAJTE JOŠ I OVO:

Würstelstand: Bečki kiosci sa kobasicama kao deo tradicije grada

 

Kuća muzike: Bečki muzej uskoro i u Kini

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava