Nova perspektiva u lečenju raka
Rezultati nove studije se smatraju revolucionarnim u lečenju metastaze. Reč je o hemijskoj kombinaciji antitela i hemoterapije.
Austrijska studija na čelu sa Medicinskim univerzitetom u Beču je pokazala da metastaze mozga kod pacijenata obolelih od raka dojke mogu delimično ili potpuno da se povuku pomoću nove klase aktivnog sastojka.
Reč je o hemijskoj kombinaciji antitela i hemoterapije, koja prema dosadašnjim saznanjima, otvara novu perspektivu u onkološkom istraživanju i ciljanoj terapiji.
U istraživanju je učestvovalo 14 žena i jedan muškarac sa HER-2 pozitivnim karcinomom dojke i metastazama mozga. Austrijski istraživački tim je prvi put koristio aktivni sastojak „Trastuzumab-Deruxtecan (T-Dxd)“ u slučajevima kada se rak dojke širi na mozak. Kod 73,3 odsto pacijenata su se metastaze smanjile, dok kod dvoje od 15 pacijenata nisu više bile uočljive na snimanju. Tokom perioda lečenja moždane funkcije i kvalitet života učesnika studije se nisu promenili.
Sa više od 5.000 novih slučajeva godišnje rak dojke je najčešći rak kod žena u Austriji, dok udeo oboljevanja muškaraca iznosi manje od jednog odsto. Čak 15 odsto pati od HER-2 pozitivnog karcinoma dojke, agresivnog tumora koji koristi HER-2 protein za podsticanje rasta ćelija raka i razvoj metastaza. Kod 50 odsto pacijenata obolelih od raka dojke javljaju se metastaze mozga.
U 2021. godini Evropska agencija za lekove (EMA) je odobrila „Trastuzumab-Deruxtecan (T-Dxd)“ za lečenje HER-2 poztivinog karcinoma dojke koji se ne može operisati ili koji je metastazirao. Do sada nije bilo poznato da li nova supstanca može biti efikasna u lečenju metastaza mozga.
Rezultati studije su objavljeni u časopisu „Nature Medicine“ i smatraju se revolucionarnim u lečenju metaszata mozga kao komplikacije karcinoma.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv