Nova pravila za vozače u EU: Šta se sve menja do 2029. godine?

30.03.2025

Evropska unija sprema velika pravila koja će promeniti način na koji vozimo, učimo da vozimo i koristimo vozačke dozvole. Cilj je ambiciozan – nula poginulih na putevima do 2050. godine. A evo šta to znači za sve nas, posebno za vozače u Austriji.

Foto: pixabay

Evropska unija uvodi promene koje će uticati na sve vozače u narednim godinama. Cilj? Više bezbednosti na putevima i modernizacija vozačkih dozvola. Evo najvažnijih stvari koje treba da znate.

Digitalna vozačka dozvola – uskoro i na telefonu

Vozačka dozvola više neće morati da bude plastificirana kartica u novčaniku. Biće dostupna i digitalno – direktno na telefonu, preko EU aplikacije eWallet. Ko želi, može zadržati i klasičnu fizičku verziju.

 

Dve godine „na ispitu“ za nove vozače

Svi koji tek polažu vozački imaće obaveznu dvogodišnju probnu vožnju, sa strožim pravilima. To znači da se prekršaji kao što su vožnja pod uticajem alkohola, nevezivanje pojasa ili nepravilno prevoženje dece mogu ozbiljnije kažnjavati.

U planu je i proširena obuka za vožnju – uče se i teme kao što su:

-korišćenje telefona za volanom,

-vožnja po snegu i ledu,

-bezbedno otvaranje vrata,

-„mrtav ugao“

i veća pažnja prema pešacima i biciklistima.

 

Austrijsko pravilo „L17“ postaje evropski standard

Austrija je već godinama korak ispred sa modelom L17 – vožnja uz pratnju od 17. godine. Dobra vest: ovo pravilo će sada važiti širom EU!

Mladi od 17 godina moći će da uče da voze kamione uz pratnju iskusnog vozača, ali samo na teritoriji svoje zemlje i ako je to u skladu sa nacionalnim zakonima.

Profesionalci ranije za volanom

Nedostatak profesionalnih vozača je veliki problem u EU, pa će sada biti dozvoljeno da kamione voze već sa 18 godina, a autobuse sa 21 godinu, uz obaveznu stručnu kvalifikaciju.

Više slobode za kampere, vatrogasce i hitne službe

Dobre vesti stižu i za one koji voze specijalna vozila:
Uz dodatnu obuku, vozači sa B kategorijom moći će da upravljaju vozilima do 5 tona ukupne težine – što je posebno važno za:

-vatrogasce,

-spasioce,

-službe zaštite i spasavanja.

Ljubitelji kampovanja takođe imaju razlog za radost – kamp vozila do 4,25 tona moći će da se voze vozači nakon dve godine od dobijanja dozvole, uz dodatnu obuku ili ispit.

Za vozila sa alternativnim pogonom (npr. električna) dozvoljeno je i veće opterećenje – ako imate najmanje dve godine vozačkog iskustva.

Koliko dugo važi vozačka?
Za obične vozače i motocikliste – 15 godina, osim ako Austrija ne odluči da zadrži 10 (kada se koristi i kao lična karta).

Za kamione i autobuse – na svakih 5 godina mora se obnavljati.

Stariji od 65 godina mogu imati kraće rokove, ako to država odredi.

Prvi put kad uzimate vozačku – obavezan je pregled (vid + srce i krvni sudovi). Kod produženja dozvole – dovoljno je popuniti formular za samoprocenu. Ali pazite – netačni podaci mogu se kažnjavati.

Kada sve to stupa na snagu?
Ove promene još čekaju zvaničnu potvrdu EU institucija, a onda sledi prelazni period:

Rok za primenu većine pravila: 4 godine

Digitalna vozačka dozvola: 4,5 godine

Važno je napomenuti da će države članice imati određeni period za implementaciju novih pravila u svoje zakonodavstvo, što može uticati na tačan datum stupanja na snagu ovih promena.

Ukratko – šta treba da znate:
– Vozačka stiže i na telefon
– Stroža pravila za početnike – dve godine probne vožnje
–  L17 sistem za mlade sada širom EU
– Profesionalci ranije za volan kamiona i autobusa
–  Više mogućnosti za vožnju kamp vozila i službenih automobila
– Manje papirologije pri produženju dozvole

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava