Novčanica od 20 evra ima novi izgled i dodatne mere sigurnosti
Novčanica od 20 evra koja uskoro izlazi u opticaj imaće veće mere sigurnosti kao i moderniji izgled i duži rok trajanja.
U sredu, 25. novembra, pustiće se u opticaj nova novčanice od 20 evra sa delimično izmenjenim obeležjima. Pored modernijeg izgleda i dužeg roka trajanja “dvadesetica” će imati novi izgled i dodatne mere sigurnosti: portret hologram, portret vodeni znak i smaragdan broj sa promenjenom bojom na prednjoj strani novčanice. Nova novčanica će nositi lik feničanske princeze Evrope iz grčke mitologije i imaće više boja nego prethodna. Dizajnirana je tako, da se broj 20 lakše uoči. Ostatak izgleda ostaje isti.
Pri uvođenju nove serije novčanica stara serija ostaje u upotrebi tako da će, kao sredstvo plaćanja, jedno izvesno vreme obe serije biti u opricaju .
Razlog za uvođenje novih novčanica je svakako falsifikovanje novca. U Austriji se najčešće falsifikovala novčanica od 100 evra, a zatim sledi 50 evra i 20 evra. Sve tri novčanice čine ukupno 90% svih falsifikovanih evra u Austriji a najviše njih je pronađeno u Beču. Po podacima Narodne banke Austrije finansijska šteta zbog falsifikovanog novca iznosi više od 600.000 evra.
Dobro je znati!
- Oko 300 miliona Evropljana ima zajednički novac i to u sedam apoena novčanica, u vrednostima od 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 evra. Novčanice su istog izgleda u svim zemljama Evropske unije.
- Kovanice imaju u svim zemljama isto lice, no naličje je dizajnirano u svakoj zemlji drugačije.
- Grafički simbol zajedničke evropske valute “ €” izveden je iz grčkog slova epsilon i označava prvo slovo reči Evropa, a dve usporedne linije trebale bi simbolizovati stabilnost jedinstvenoga evropskog novca.
- Evropske novčanice imaju višestruku zaštitu od falsifikovanja. Papir za novčanice napravljen je od pamučnih niti u posebnom tkanju. U papir su ugrađene i fluorescentne niti i vodeni znak. Svaka novčanica pored ostalog ima sigurnosnu nit i metaliziranu foliju na koju je aplicirana optički varijabilna slika. Elementi novčanica štampani su reljefno, što pomaže i osobama sa slabim vidom.
- Austrijski umetnik Robert Kalina, dizajner pri Austrijskoj centralnoj banci, pobedio je na konkursu za evro novčanice. Dizajn je inspirisan temom “doba i stilovi Evrope” i novčanice u vremenskom nizu prikazuju arhitektonske stilove i elemente sedam razdoblja evropske kulturne istorije.
https://www.youtube.com/watch?v=foMVpbKMAkA
https://www.youtube.com/watch?v=1JMcyLAVtOg
PROČITAJTE I NAJNOVIJE VESTI – NASLOVNA OVDE
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv