Sport i kultura u Beču: Besplatne ponude za finansijski ugrožene osobe
Pregled ponuda grada Beča za osobe koji ne zarađuju ili imaju mali dohodak, u cilju poboljšanja zdravlja i opšteg stanja duha i tela.
Imati manjak novca, često znači biti isključen iz društvenog života i brojnih ponuda iz oblasti sporta i fitnesa. Istovremeno, kao što je poznato, svaka vrsta kretanja, sporta i rekreacije utiče pozitivno na zdravlje i opšte stanje duha i tela, i kod mlađih, i kod starijih osoba.
Isti slučaj je i sa kulturom. Mnogi kulturni sadržaji, ponude i društveni život mogu pozitivno uticati na opšte stanje duha i tela., a takođe i osobe sa finansijskim poteškoćama imaju pravo na umetnost i kulturu.
Zahvaljujući projektu Kulturni pasoš (Kulturpass) u Beču je omugućeno da i socijalno ugrožene osobe dobiju besplatan ulaz u mnogim kulturnim institucijama koje su se pridružile ovoj akciji.
Kada je reč o sportu i rekreaciji zahvaljujući legitimaciji TU WAS!-PASS (PASOŠ-RADI NEŠTO) osobe bez zaposlenja ili oni sa malim primanjima su u mogućnosti da besplatno koriste brojne ponude u Beču. U tom cilju uspostavljena je saradnja sa sportskim organizacijama i institucijama koje nude rekreaciju kroz razne oblike kretanja.
Zahvaljujući banci podataka TU WAS-PASS! možete u svakom trenutku onlajn, preko interneta, pogledati šta je trenutno u ponudi kad je reč o kursevima. Svi oni koji imaju pravo i na pasoš za ponude u oblasti kulture (Kulturpass), mogu dobiti i “PASOŠ RADI-NEŠTO” za sportske aktivnosti. Više informacija o ponudama u oblasti sportskih aktivnosti, kao i o mestima za dobijanje pasoša, pronaći ćete na internet stranici www.bewegungshunger.info
“Kulturna propusnica” (Kulturpass) omogućava socijalno ugroženim ljudima besplatnu posetu brojnim kulturnim ustanovama kao što su muzeji, koncerti i bioskopi. Ovu mogućnost imaju osobe koje žive ispod granice siromaštva, primaju socijalnu pomoć ili minimalnu penziju, kao i oni koji primaju novčanu naknadu za pomoć i izbeglice.
Akcija “Glad za umetnost i kulturu” je započeta 2003. godine i zahvaljujući njoj socijalno ugrožene osobe dobijaju besplatne ulaznice za razna dešavanja u preko 500 kulturnih ustanova
Kada imate pravo na kulturni pasoš?
Ukoliko je Vaš (i svih lica koja žive u istom domaćinstvu) dohodak uključujući i sva dodatna sredstva (osim dodatka za negu, dodatka za izdavanje stanova i uvećanog porodičnog dodatka) ispod granice dohotka i imate svoje glavno mesto boravka u Beču, Vi imate pravo na “kulturni pasoš” – Kulturpass.
Kulturni pasoš važi za 1 odraslu osobu i ima ograničen rok važnosti. Na primer, AMS izdaje kulturni pasoš maksimalno na 6 meseci, Wiener Hilfswerk i Grad Beč (MA 40) i do jedne godine.
Pasoš nije prenosiv na drugu osobu i važi samo uz legitimaciju sa fotografijom.
Za događaje i manifestacije za decu ispod 10 godina, “KULTURNI PASOŠ” važi za jednu odraslu osobu i jedno dete.
Osim u Beču, ova akcija sprovodi se austrijskim pokrajinama Steiermark, Burgenland, Oberösterreich, Salzburg, Tirol, Vorarlberg , kao i gradovima Tulln, Mödling, i u zapadnom delu Donje Austrije.
Dodatne informacije možete pronaći na zvaničnoj internet stranici „Hunger auf Kunst & Kultur“.
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv