Veliko priznanje za bečke štandove sa kobasicama

27.11.2024

Bečki štandovi s kobasicama svoje poreklo vuku još od mobilnih kuhinja i prodajnih štandova iz vremena Austrougarske i deo su jedinstvene bečke kulture.

Foto Walter Ruck, Michael Ludwig, Josef Bitzinger und René Kachlir (c)Stadt Wien_Christian Jobst

Danas je bečki „Virstlštand“ (“Würstelstand”) postao deo nematerijalne kulturne baštine, saopštio je UNESCO.

Inicijativa je pokrenuta još sredinom juna uz podršku Grada Beča i Bečke privredne komore. Prodajom toplih kobasica od strane takozvanih „Bratlbrater-a“, početkom 18. veka postavljen je temelj kulture „Virstlštanda“. Ovi kiosci od tada nisu samo oblikovali urbani pejzaž Beča, već su postali i mesta socijalnog okupljanja, i mesta gde se koristi posebna vrsta govora, navodi se na sajtu UNESCO-a.


Zanatska delatnost „Bratlbrater“-a uspostavljena je još u carsko doba kako bi, slično kao trafike, obezbedila prihod ratnim invalidima. Iz tih radnji se razvila kultura „Virstlštanda“ zahvaljujući izumu kobasice pod nazivom „Frankfurter Virstl“.

Vlasnici štandova su obično mali preduzetnici sa dugom porodičnom tradicijom u ugostiteljstvu ili mesarskoj delatnosti.

bečki štandovi s kobasicama (Würstelstand) deo su identiteta i istorije austrijske metropole. Štandovi su mesta susreta koja povezuju pripadnike svih društvenih slojeva i jačaju zajednicu u samom gradu. Bečki štand s kobasicama svojevrsna je institucija – bilo za ljude koji se vraćaju iz opere ili za one koji trebaju nešto pojesti – štand s kobasicama nezaobilazno je mesto u svakodnevici Bečlija, a rado ga posećuju i turisti.
Poslednjih godina u Beču se beleži sve manji broj štandova sa kobasicama zbog čega je pokrenuta inicijativa za njihovo očuvanje.

Do 2010. godine u Beču je bilo oko 500 ovakvih štandova, dok ih je danas oko 120. Pošto je „Virstlštand“ u Beču institucija, inicijativa je postavila cilj da on uđe na listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a. Inicijativu čini grupa vlasnika štandova.

Takođe, gradonačelnik Beča, Mihael Ludvig i predsednik Privredne komore Beča, Valter Ruk, potpisali su izjavu o podršci. Mesto događaja bio je, naravno, „Virtslštand“. Izabrano je veoma prominentno mesto: radnja ugostitelja Jozefa Bicingera kod zgrade Opere, koja je poznata i kao omiljeno odredište za goste Operskog bala.

Status nematerijalne kulturne baštine u Beču stekli su još bečki kafei, bečki vinogradi i bečki valcer.

 

PROČITAJTE I NAJNOVIJE VESTI – NASLOVNA OVDE

 

 

PROČITAJTE JOŠ I OVO:

 

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava