Festival otpada u Beču: Atraktivan program za sve uzraste i edukacija o otpadu
U Beču će se po 28. put održati Festival otpada (Mistfest), koji svake godine poseti više hiljada Bečlija.
Bečko magistratsko odelenje za održavanja čistoće (MA48) već dugi niz godina uspešno organizuje Festival otpada (Mistfest) i verovali ili ne ovo je veoma posećena manifestacija u Beču.
Ove godine Festival otpada će se održati 21. i 22. septembra 2019. godine u garaži Hernals, na adresi Richthausenstraße 2, u 17. bečkom okrugu.
Pored MA 48, svoje štandove na festivalu imaće i brojne organizacije, kao što su “Wiener K-Kreis”, “Arbeiter-Samariter-Bund”, “Berufsfeuerwehr Wien (MA68)”, Bečka Voda (MA 31), Bečka zaštita okoline (MA22) i mnogi drugi.
Posetioce očekuje interesantan program o aktivnostima MA48 i o oblastima reciklaže, uklanjanja otpada, kao i na koji način može svako bečko domaćinstvo da smanji količinu otpada.
Svi koji vole sportske aktivitnosti mogu se spustiti niz veliki tobogan “Flying Fox” dužne 60 metara. Atrakcija će biti i mogućnost skoka sa 9 metara visine na veliki jastuk veličine 100 kvadratnih metara.
Posebna atrakcija su izložena flota vozila MA48, gde se kamioni za smeće i mašine za čišćenje mogu isprobati, što veoma raduje najmlađe posetioce.
Na “48er-bazaru” kao i na dečijem buvljaku mogu se pronaći povoljne polovne stvari, kao što su igračke i nameštaj.
Festival otpada u Beču ima i muzičku atrakciju, a to je bend bečkog gradskog preduzeća za zbrinjavane otpada MA 48 koji sačinjavaju sami zaposleni.
Na postavljenoj bini planiran je muzički i zabavni program za posetioce svih uzrasta. U “kvizu otpada” posetioci mogu da provere svoje znanje o otpadu i tom prilikom da osvoje brojne nagrade.
Ulaz na Mistfest je besplatan, a više o raznovrsnom programu i detaljnije informacije o manifestaciji možete pronaći na zvaničnom sajtu grad Beča- Festival otpada.
Svako đubre ima svoju kantu
Pravilno zbrinjavanje i upravljanje otpadom u Beču je već godinama prioritetan zadatak gradske uprave. A kako bi se ovaj zadatak uspešno ispunio Gradu Beču je potrebna saradnja svih građana.
Grad Beč je razradio opsežan paket mera informisanja i edukacije građana o svim aspektima zbrinjavanja otpada. Edukacija započinje već u vrtiću, školama, a sprovodi se i prilikom brojnih manifestacija, kao što je Festival otpada.
Za sprovođenje svih mera zadužena je Savetodavna služba za pitanja otpada, koja je osnovana 1990. godine, kada je otvorena i posebna telefonska linija „Misttelefon“.
Neki od najuspešnijih projekata između ostalih su Festival otpada, godišnja akcija prolećnog čišćenja grada, dečja predstava „Vragolan otpadan“ i digitalni eko kviz („Müllquiz“).
Beč se često ističe kao primer u Evropi kada je reč o odnosu prema otpadu. I zaista, prema smeću se u Beču postupa veoma ozbiljno, što podrazumeva i veliki broj različitih pravila.
Crne, obične kante namenjene su za sav otpad koji se neće reciklirati. Najstrože je zabranjeno i kažnjivo u ove kante stavljati otpad kao što su hemikalije ili građevinski šut. One se moraju odneti na deponiju i prijaviti šta se baca.
U svakom domaćinstvu u Beču ima mnogo toga što spada u poseban otpad. Baterije se recimo bacaju samo u posebne kutije koje se nalaze u samoposlugama.
Posebne kante za papir i karton su obavezne u svakoj stambenoj zgradi i Bečlije ažurno odvajaju papir od ostalog otpada.
Metalne doze i staklo se bacaju u posebne kante za smeće koje se nalaze na ulicama, kao i kante za bio-otpad u koje Bečlije bacaju ogriske od jabuka, kore od krompira i sličan otpad. Od njega nastaje kompost, a kasnije đubrivo koje se koristi za cveće i drveće u parku.
Za staru garderobu postoje posebni kontejneri gde se odvojena odeća i obuća šalje u humanitarne svrhe tj. siromašnim i ugroženim osobama.
Javni bečki otpadi „Wiener Mistplätzen“ se nalaze u skoro svakom bečkom becirku i to su mesta gde se bacaju sve nepotrebne stvari. Radno vreme svih otpada u Beču je od ponedeljka do subote, od 07:00 do 18:00 časova. Na gradskim otpadima u Beču sve se razvrstava u posebne kontejnere, na kojima jasno piše gde se šta odlaže.
U Beču se već nekoliko godina iskorišćeni nameštaj, elektronski uređaji, odeća, knjige i posuđe pažljivo odlažu na posebno označenim mestima za reciklažu na gradskim otpadima (48er-Tandler-Box“), a zatim svoje nove vlasnike pronalaze na gradskom buvljaku i prodavnici polovne robe „48er-Tandler“.
Posebno posle Božića i Nove godine jelke se bacaju na namenskim otpadima za jelke koje se prerađuju i koriste u elektranama za biomasu u kojima se pravi ekološka forma energije.
PROČITAJTE JOŠ I OVO:
Novi zakon: Koji to proizvodi od plastike će uskoro biti zabranjeni?
Beč je drugačiji: Ovce kao „prirodne kosilice“ za zdraviju okolinu
Otpad u Beču: Pravilan način otklanjanja iskorišćenog jestivog ulja
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv