U Austriji se slavi Dan Sv. Martina i festival fenjera u bečkim vrtićima

10.11.2019

Na hiljade mališana u bečkim vrtićima se raduje kada dođe praznik “Festival fenjera” koji se sklopu predškolskih ustanova održava u sredu, 11. novembra. Osim toga, istog dana se slavi Dan Sv. Martina i jede austrijski specijalitet je  „Martinigansl“.

 Zimsko doba već uveliko kuca na vrata, postaje sve hladnije, a dani su sve kraći i mračniji. Međutim, najmlađim Bečlijama je ustvari ovo jedan od najdražih perioda, jer se u vrtićima organizuje veliki broj manifestacija među kojima je i “Festival fenjera”. (Laternenfest)

U ponedeljak, 11. novembra 2019. godine, u mnogim bečkim vrtićima se organizuje “Festival fenjera” (Laternenfest). Fenjeri imaju simbolično značenje, jer osvetljavaju mračne dane i pokazuju put prema Božiću. Ovom prilikom mališani koriste svoju maštu da sami naprave fenjere kojima osvetljavaju svoja obdaništa i stvaraju posebnu, prazničnu atmosferu i pevaju, pričaju priče i igraju se.

Tradicionalna pesma povodom ovog praznika koju dečica pevaju  je “Idem sa mojim fenjerom”- Ich geh mit meiner Laterne.

Ko je bio Sv. Martin i zašto se u njegovu čast jedu guske 

U Austriji se masovno jedu guske, ali samo jednom godišnje i to pred sam praznik, i na Dan Sv. Martina, 11. novembra. Naziv za ovaj austrijski specijalitet je  „Martinigansl“ (Martinova guska) i radi se o pečenoj guščetini (polovina ili četvrtina), s knedlom i crvenim kupusom, ponekad i uz pečeno kestenje.

Praznik je posvećen Sv. Martinu koji je bio dobar  hrišćanin i koji je golom siromahu dao pola svog ogrtača, jer nije imao ništa drugo osim njega i mača. A onda se Isus ukazao baš u tom crvenom ogrtaču.

Na ovaj praznik i u njegovu čast se jedu guske navodno iz osvete, jer su svojim gakanjem odale Martina koji se skrivao. Pre će, međutim, biti da je razlog bio mnogo prostiji. Na Sv. Martina nekada je počinjala nova „seljačka“ godina: vršili su se obračuni, produžavali ugovori o najmu zemlje, sluge su mogle da promene gazdu itd. U novembru se onda masovno spremalo guščje pečenje, jer su seljaci iz ekonomskih razloga znali da guske neće moći da hrane cele zime. I tako je nastao običaj da se na Martindan jede baš guščetina.

U Beču se to naravno ne može videti, ali na selima se još uvek postoji Martinova povorka, sa kostimiranim seljanima koji glume gore opisanu scenu sa siromahom, a pali se i velika Martinova vatra.

Dobri katolici sa sela na Martindan ne rade, jer je on tzv. praznik seljaka (koji se u Austriji izuzetno poštuju). U mnogim selima Sv. Martin je crkveni patron u čije se ime svake godine organizuje veliki „Kirtag“ (crkveni vašar).

Recept za austrijski „Martinigansl“

(c) pixabay

 

  1. Za Martinigansl s crvenim kupusom & knedlama treba da zagrejete rernu na 220 stepeni. 2 jabuke i 2 pomorandže isecite na komate, pomešajte ih sa začinima i napunite njom gusku. Spolja je dobro premažite solju, biberom, 1 supenom kašikom majorana,  1 supenom kašikom timijana i stavite u dobro podmazanu posudu za pečenje (4 kašike ulja). Dodajte još jednu vezu timijana.
  2. Pecite gusku prvo pola sata. Povremeno je četkicom premažite sa 120 g meda i prelijte pivom (cela flaša). Zatim smanjite temperaturu na 180 stepeni, dodajte vode i pecite gusku 2 sata.
  3. U međuvremenu spremate 500 g. crvenog kupusa. Operite ga i stino iseckajte. Pomešajte ga sa 250 ml. soka od pomorandže, 150 ml. crnog vina, sokom od pola limuna, solju i 1 supenom kašikom kima i pustite da odstoji. Na kraju ga kuvajte 30 minuta sa korom jedne šipke cimeta.
  4. Za knedle od krompira skuvajte meko 500 g. krompir, oljuštite ga i izgnječite kroz presu za krompir. Masu izmešajte sa 120 g. skroba, 1 supenom kašikom griza, malo soli i muskatovog orašćića. Testo ostavite da stoji pola sata.
  5. Na kraju formirajte knedle i pustite da stoje 15 minuta u slanoj vrućoj vodi. Procedite ih i ostavite sa strane.
  6. Izvadite hrskavu gusku, isecite je na komade i servirajte s crvenim kuposom i knedlama.

 

NAJNOVIJE VESTI-NASLOVNA

PROČITAJTE JOŠ I OVO:

Počinje upis dece u bečka obdaništa za narednu godinu

Praznici u Austriji: Ovo su najvažniji datumi u školskoj godini 2019/20

Vrtići u Beču doprinose balansu poslovnog i privatnog života

*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv

Prijava za Newsletter

Prijavite se na našu Newsletter adresu i budite u toku sa značajnim temama i dešavanjima u dijaspori

Prijava