Polen ambrozije i aplikacija Ragweed Finder koja pomaže svima
Polen ambrozije je prisutan u atmosferskom vazduhu i sada ga je moguće pronaći, zahvaljujući novoj aplikaciji koju je napravio Medicinski univerzitet u Beču.
Kada pogledamo kalendar cvetanja biljaka koje najčešće izazivaju alergiju videćemo da u drugoj polovini avgusta počinje cvetanje ambrozije. Polen ambrozije je jedan od najjačih prirodnih alergena, a sezona polinacije ambrozije traje od kraja jula, pa do kraja septembra, što znači da smo baš na sredini sezone.
Sve više ljudi je alergično na ambroziju, a borba sa ovim alergenom teška i ozbiljna. Sto kilometara je brzina kojom vetar može da nosi te čestice.
Koncentracije polena ambrozije mogu izazvati alergijske reakcije kod osetljivih osoba, a u našim uslovima se beleže tokom 6 -10 sedmica u sezoni cvetanja polena. Druga polovina avgusta i septembar su posebno kritični.
Ambrozija se smatra posebno agresivnim prirodnim alergenom i može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Kod alergičnih osoba, polen ambrozije izaziva niz reakcija kao što su kijanje, kašljanje, suzenje, svrab, crvenilo na koži i slično. Svi ovi simptomi zajedno dovode do alergijskog rinitisa, svrab nosa i očiju, kašalj, a u težim slučajevima i alergijske astme sa asmatičnim napadima.
Čak više od 60 miliona Evropljana pati od simptoma alergijskih reakcija na polen ambrozije. Prisutan je trend povećanja obolevanja bez obzira na rasu, pol, starost i socijalni status. Među osobama koje su alergične na polen čak 70% je alergično baš na ambroziju.
Više od 30.000 Bečlija je alergično na polen ambrozije, a nacionalni akcioni plan Vlade predviđa brzo košenje i uništavanje biljaka ambrozije koje rastu ili cvetaju.
Nova aplikacija za ambroziju
Služba za polene na Medicinskom univerzitetu u Beču je po prvi put razvila aplikaciju Ragweed Finder za pronalaženje ambrozije u prirodi i lociranje najkritičnijih tačaka tj. mesta gde je koncentracija polena najveća.
Aplikacija je dostupna besplatno i nije namenjena samo da pomogne onima koji su pogođeni cvetanjem ambrozije, već i onima koji osećaju građansku dužnost da prepoznaju i prijave postojanje ambrozije u prirodi.
Linkovi:
Ako neko prijavi polje ambrozije ili čak pojedinačne biljke, pristupiće se košenju što je pre moguće. To je od velike važnosti jer pokošena ambrozija se ne vraća i ne cveta ponovo u istoj sezoni, već tek sledeće godine.
Aplikacija za pronalaženje kritičnih tačaka
Ambrozija se dobro razvija na mestima kao što su putevi, šljunkovito zemljište, močvare, gradilišta i na neobrađivanim njivama, a u gradskoj sredini na zapuštenim oblastima. Aplikacija je bazirana na ambrozija-tragaču i opremljena je stotinama zapisa koji bi trebalo da pomognu da se pronađu biljke i lokacije gde rastu i cvetaju.
Istovremeno, Medicinski univerzitet u Beču radi na pasivnom tretmanu alergija na polen, uključujući polen ambrozije. U tu svrhu, u saradnji sa Rusijom, kamile se imunizuju alergenima polena kako bi se naknadno dobila antitela iz krvi kamile, koja se mogu koristiti u farmaciji za sprejeve za nos ili kapi za oči.
Šta je ambrozija?
Ambrozija je jednogodišnja korovska biljka koja vodi poreklo iz Severne Amerike i na početku je samo zadavala brige poljoprivrednicima, tako što je smetala usevima u njivama.
Cvetovi ambrozije sazrevaju i otpuštaju čak do milijardu čestica polena. Vrućina, vlaga i vetar doprinose širenju polena, koji može putovati i preko 50 km. Najveća koncentracija u vazduhu je tokom dana, od 10-16 časova. Kiša i niske temperature umanjuju otpuštanje polena.
Ukoliko sami uklanjate ambroziju iz svojih privatnih bašta, to učinite sa rukavicama. Pokošenu biljku ne treba ostavljati na zemlji, nitije baciti u bio otpad, već je spakovanu treba baciti u poseban kontejner za specijalan otpad.
Seme ambrozije koje pada na zemlju može mirovati godinama, a čim dobije povoljne uslove razviće novu biljku.
PROČITAJTE I NAJNOVIJE VESTI – NASLOVNA OVDE
PROČITAJTE JOŠ I OVO:
Nova aplikacija na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku u bečkom muzeju KHM
FamilienApp: Aplikacija za majke sa mnoštvo korisnih informacija
Aplikacija koja pomaže u inostranstvu: Korisne informacije i pomoć u slučaju nužde
„Gem2Go“: Nova aplikacija koja olakšava komunikaciju sa gradskom upravom
*Dozvoljeno je preuzimanje teksta ili delova teksta, ali uz obavezno navođenje izvora i obavezno postavljanje linka ka portalu www.dijaspora.tv